Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Dąbrowa Górnicza: co dalej z budżetami?

mat. prasowe
Uczestnicy konferencji „Pierwsze lata budżetów partycypacyjnych w Polsce. I co dalej?” zastanawiali się nad przyszłością tego typu przedsięwzięć
Uczestnicy konferencji „Pierwsze lata budżetów partycypacyjnych w Polsce. I co dalej?” zastanawiali się nad przyszłością tego typu przedsięwzięć Dariusz Nowak
Budżet obywatelski Dąbrowa Górnicza. Budżety partycypacyjne stają się coraz popularniejsze. Część miast jest już po kilku edycjach, cześć dopiero je wprowadziła. Są pierwsze sukcesy, ale są i wpadki. Jakie wnioski możemy z nich wyciągnąć? Jak je zmieniać, by najlepiej odpowiadały mieszkańcom?

Budżet obywatelski Dąbrowa Górnicza: co dalej z budżetami?


Odpowiedzi na te pytania starali się znaleźć uczestnicy konferencji „Pierwsze lata budżetów partycypacyjnych w Polsce. I co dalej?”, która odbyła się 29 stycznia w Pałacu Kultury Zagłębia.

- Kiedy w 2012 roku w gronie miejskich aktywistów, społeczników, radnych i urzędników rozpoczęliśmy dyskusję o tym jak powinien wyglądać dąbrowski budżet partycypacyjny, chyba nikt nie spodziewał się, że będzie to tak duży sukces całej społeczności Dąbrowy Górniczej – mówił podczas otwarcia konferencji Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Uczestnicy dyskutowali w dwóch panelach. Podczas pierwszego, moderowanego przez Piotra Drygałę z dąbrowskiego biura organizacji pozarządowych i zatytułowanego „Co dalej okiem praktyków”, nad przyszłością i rozwojem tego typu partycypacji zastanawiali się przedstawiciele samorządów, w których budżety już funkcjonują. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się m.in.: Marcin Bazylak, pełnomocnik prezydenta Dąbrowy Górniczej, a także Anna Petroff-Skiba z Warszawy oraz Łukasz Prykowski z Łodzi i Piotr Choroś z Lublina.

Drugi panel poprowadziła Ewa Stokłuska z Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia. Był to czas badaczy i obserwatorów partycypacji. Wśród nich znaleźli się: Tomasz Potkański ze Związku Miast Polskich, Wojciech Kębłowski z Vrije Universiteit Brussel, Dariusz Kraszewski z Fundacji im. Stefana Batorego, Filip Pazderski z Instytutu Spraw Publicznych oraz Agata Dąmbska z Forum Od-nowa.

Dyskusji ekspertów i praktyków przysłuchiwało się 300 uczestników, wśród których znaleźli się przedstawiciele miast, które są dopiero na etapie wprowadzania budżetów partycypacyjnych, a także tych samorządów, które mają już swoje doświadczenia z tego typu działaniami. Nie zabrakło też przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz autorów projektów, które zostały zgłoszone w obu edycjach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.

Dyskusję podsumowali: Kuba Wygnański ze „Stoczni” oraz Andrzej Porawski. Eksperci uznali, że najcenniejszym efektem wszystkich wspólnych działań samorządów i mieszkańców jest zainteresowanie tym, co publiczne oraz wzajemna edukacja zarówno mieszkańców jak i urzędników.

- W Dąbrowie Górniczej wokół budżetu partycypacyjnego udało się zbudować zgodę ponad podziałami, a wiadomo, że bez niej, wiele innowacji nigdy nie miałoby szansy zafunkcjonować – ocenił Zbigniew Podraza.

Dla naszego miasta sporą nauczką musi być zamieszanie z projektem budowy węzła cieplnego przy parafii św. Marii Magdaleny w Ząbkowicach. Projekt zyskał poparcie lokalnej społeczności, ale okazało się, że został błędnie zweryfikowany i dopuszczony do głosowania, choć tak być nie powinno. Miasto nie może bowiem finansować prac w obiektach sakralnych, jeśli nie są zabytkami i prace te nie mają na celu ich remontów lub modernizacji.

Rozważania wyniesione z konferencji były też kontynuowane dzień później, podczas posiedzenia Komisji Dialogu i Partnerstwa Związku Miast Polskich, której posiedzenie odbyło się w Dąbrowie Górniczej.

Organizatorami konferencji był Urząd Miejskie w Dąbrowie Górniczej wspólnie z Fundacją Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Instytutem Spraw Publicznych oraz Związkiem Miast Polskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto